Home staging? Do toho jděte…

Zjistil jsem, že 11 z 10 realitních makléřů má na svých webových stránkách článek o home stagingu a došlo mi, že abych tuto skvělou statistiku nekazil, budu muset také nějaký napsat.

Home staging je skvělá věc a já ji rozhodně podporuji, protože celý prodej nemovitosti posouvá o level výš. Z takové té čistě pragmatické roviny do roviny emocionální.

Co to tedy ve zkratce vlastně je? Pragmaticky je to příprava vašeho domu, bytu k prodeji tak, aby oslovil co nejvíce potenciálních kupců, kteří zaplatí nejvyšší možnou cenu. Emocionálně je to snaha o vyvolání wow efektu v mysli potencionální kupujícího a rozjetí motoru jejich představivosti na nejvyšší (pokud možno) obrátky. Nakonec si to stejně každý zařídí podle svého vkusu, ale pro první seznámení je rozhodně lepší ukázat jim svou představu, jak by to mohlo vypadat, než je nechat dívat se na holé zdi. Koneckonců, většinou neprodáváte jenom dům nebo byt, prodáváte nový domov.

Když je dům prázdný, může mít kupující problém představit si rozložení nábytku v místnostech a využití prostoru v plném rozsahu. Přitom stačí jen pár kousků pro lepší představu o proporcích místnosti a možném uspořádání. 80% realiťáků tvrdí, že to doopravdy funguje;-) Dobrý home staging umožňuje kupujícím představit si sama sebe v domě, ukazuje dobré vlastnosti nemovitosti a skrývá nedostatky. Mění prázdné prostory na cíleně využitelné a vytváří tu správnou atmosféru. A to nemluvím o tom, jak dobře to vypadá na fotografiích.

Takto vystajlované nemovitosti také vedou k vyšším prodejním cenám a rychlejšímu prodeji. Asi ve čtvrtině případů dochází k navýšení prodejní ceny o 1 % až 5 % ve srovnání s podobnými nemovitostmi bez home stagingu. Dalším benefitem je výrazně zkrácení prodeje a to až ve 30% obchodů. Přitom není třeba načančat všechny místnosti. Soustřeďte se jen na ty nejdůležitější, jako je obývací pokoj, kuchyň a ložnice. Tedy místa, kde lidé tráví nejvíce času.

Když to shrnu:

  1. Home staging pomáhá kupujícímu s vizualizací potenciálu nemovitosti.
  2. Home staging pomáhá také navýšit prodejní cenu a urychlit prodej.
  3. Není třeba stajlovat celou nemovitost, zaměřte se jen na ty nejdůležitější místnosti, v nichž lidé tráví nejvíce času.

 

To bylo ve zkratce o tom, co je home staging, příště vytáhnu ze svého klobouku pár tipů, jak na něj.

Přeji krásný a úspěšný den všem.

Sdílejte článek pro své přátele...

Facebook
Twitter
LinkedIn