DTI, DSTI, LTV… OMG, Vo Co Go?

ČNB od dubna 2022 zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Vrací se znovu k zavedení limitů DTI, DSTI a sníží dosavadní 90% limit LTV.“

Jestli ve vás tento text evokoval vzpomínky na Mládkovy Zkratky, tak nejste sami. Mimochodem, tento skvělý hit si můžete pustit na YouTube.

Takže, oč tu vlastně běží?

DTI je poměr celkového zadlužení žadatele k ročnímu příjmu. Neboli… celkový součet zůstatku dluhů žadatele nesmí překročit 8,5násobek jeho ročního příjmu. Takže, pokud má žadatel (domácnost) roční příjem 1 mil. korun, celkový dluh včetně úvěru, o který žádá, nesmí být vyšší, než 8,5 mil.

Oproti tomu DSTI znamená poměr celkových měsíčních splátek k čistému měsíčního příjmu žadatele. A tento souhrn splátek nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele. V praxi… pokud máte příjem 50 000 Kč, souhrn měsíčních splátek nesmí být vyšší, než 22 500 Kč (včetně té budoucí).

LTV označuje poměr mezi výší půjčky a hodnotou zastavené nemovitosti a udává se v procentech. Nově to bude 80%, resp. 90%, pokud je žadatel mladší 36 let. Takže… pokud je LTV hypotéky 90% a cena nemovitosti 4 000 000 korun, dostanete úvěr tedy maximálně 3 600 000 korun. Musíte ale počítat s tím, že LTV vychází z odhadní ceny nemovitosti a ta může být oproti kupní ceně i o několik set tisíc korun nižší. Většinou platí, čím vyšší LTV, tím vyšší úrok hypotéky, s klesající hodnotou LTV klesá i úroková sazba.

Když si to shrneme, tak od dubna 2022 nebude moci výše hypotečního úvěru přesáhnout 8,5násobku ročního příjmu domácnosti, výše měsíční splátky nebude smět překročit 45% měsíčního příjmu domácnosti a maximální výši úvěru v poměru k hodnotě zastavené nemovitosti bude 80%, resp. 90% pro žadatele do 36 let.

A to je vše;-) Krásný den vám všem.

Sdílejte článek pro své přátele...

Facebook
Twitter
LinkedIn