Bude to frkot i v roce 2022?

Také vás zajímá, jak by se mohla vyvíjet situace na realitním trhu v tomto roce? Dobrá otázka, děkuji, že se ptáte…;-)

Jak jste jistojistě zaregistrovali, rok 2021 byl poněkud bouřlivější… prostě to byl frkot… Úrokové sazby byly v posledních letech šíleně nízko a lidé investovali do nemovitostí jako zběsilí. Aby ne, ta investice byla, např. oproti státním dluhopisům, výhodná… dalo se krásně vydělat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb.

Jak už to tak ale bývá, každý příběh jednou končí a i tomuhle kolotoči dochází šťáva. Česká národní banka na podzim razantně šlápla na napájecí kabely – zvedla základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí také výše sazeb u hypotečních úvěrů – a některým stávajícím investorům se při končící fixaci protočili panenky. Samozřejmě, dotklo se to i lidí, kteří se zatím nevezli, ale jen čekali ve frontě. Těm jako návdavek ČNB nadělila znovuzavedení omezujících podmínek pro poskytování hypoték (platných od dubna 2022).

Jak to zahýbe s realitním trhem? Těžko říct;-) Podle všeho by to mohlo vést k určitému zpomalení poptávky po bydlení a ve výsledku i ke zpomalení růstu cen nemovitostí. Slibovat vám to nebudu, jsme v bublině, která stále nepraskla, ale možná už nějakou dírkou uchází… V některých regionech možná ani ceny neporostou a začnou stagnovat. Netýká se Prahy, neblázněte;-) Bavíme se samozřejmě o růstu cen, samotné ceny klesat nebudou, nabídka nemovitostí je prostě pořád kriticky nízko, a to se ani v tomto roce nezmění.

Jestli máte nemovitost k prodeji a rozkousanou tužku od přemýšlení, jestli už prodat, nebo ne, klidně bych poradil pustit se do prodeje. Situace na trhu je právě teď příznivá. To, že někteří lidé z kolotoče vylétají a dopadají do hlubší trávy, než ze které nastupovali, neznamená, že fronta u vstupu už není. Jen možná trochu prořídla, a bude vám trvat déle, než najdete toho správného zájemce. Pokud chcete kupovat, asi bych si pospíšil s předschválením hypotéky, a to kvůli dalšímu zvýšení hypotéčních sazeb, které se nabízí.

Takže, když se vrátíme k původní otázce, jak se bude vyvíjet realitní trh, tipnul bych si na útlum růstu ceny nemovitostí, ale s otazníkem, kdy k tomu přesně dojde… Určitou roli hraje setrvačnost trhu, obavy z pokračujícího zhoršování dostupnosti bydlení, růst stavebního materiálu atd…

Takže moje rada na závěr? Uvařte si k večeři něco dobrého, koukněte na nějaký pěkný film, běžte na procházku, buďte pozitivní… Realitní trh je někdy nevyzpytatelný, a další měsíce můžou ukázat, že jsem se úplně mýlil… Já strčím věšteckou kouli zpátky do šuplíku a půjdu do fitka udělat něco pro své zdraví.

Přeji krásný večer, přátelé.

Sdílejte článek pro své přátele...

Facebook
Twitter
LinkedIn